Alternatif Isıtma Sistemleri Nedir?

Alternatif ev ısıtma sistemleri evin sıcaklığını ayarlamak için kurulan tesisatı saklayarak estetik bir görünüm sağlaması yönüyle ön plana çıkar. Ev dekorasyonu çalışmaları sırasında dikkat edilmesi gereken konulardan biri de hangi sistemin seçileceğidir. Seçilen sistem hem ısınma hem de sıcak su ihtiyacını karşılamalıdır. Ancak sadece ısınma amacıyla da seçilebilecek olanlar da mevcuttur.

Alternatif Ev ısıtma Sistemleri

Evlerde sıcak su ve ısınma sağlanması en temel ihtiyaçlardan biridir. Bunun için seçilebilecek birçok farklı sistem mevcuttur. Her sistemin avantajlı yönleri olduğu gibi dezavantajları da olacaktır. Bunların değerlendirmesi iyi yapılmalıdır. Evin büyüklüğü ve sistemden beklenen özellikler dikkate alınarak doğru seçim yapılabilir. Yeni nesil ısıtma sistemleri olarak da adlandırılan bu sistemler;

  • Kalorifer sistemleri,
  • Elektrikli ısıtma  sistemleri,
  • Yerden ısıtma sistemleri,
  • Güneş enerjisi sistemleri,
  • Şömine ve
  • Odun sobasıdır.

Alternatif sistemlerin farklı çeşitlerinin olması kafanızı karıştırıyor olabilir. Fortes Mühendislik ısınma ve sıcak su ihtiyaçlarınızı karşılayacak farklı öneriler hazırladı. Bu sayede eviniz için en doğru ve tasarruf oranı yüksek sistemi seçebilirsiniz. Örneğin kaloriferli evinize şömine ekleyerek hem dekorasyonunuzda farklılık oluşturabilir, hem de enerjiden tasarruf edebilirsiniz.

Günümüzde oldukça fazla tercih edilen şömine ya da geleneksel odun sobaları tasarımlarıyla kullanıcıların ilgisini çekmiştir. Bunun yanı sıra ısınmak için odun kullanmanın yetmesi ekonomik kullanım sağlamaktadır.  

Alternatif Isıtma Sistemleri Seçimi

Hangi sistemin seçileceği ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak belirlenmelidir. Örneğin şömine ya da odun sobası ekonomik olsa da uğraş gerektirir. Ayrıca tüm odaların aynı sıcaklıkta olması mümkün değildir. Bu olumsuz özellikler kişilerin diğer sistemlere yönelmesine neden olur.

Ekonomik açıdan kaloriferi değerlendirmemiz gerekirse, evin büyüklüğüne göre fiyat artacaktır. Sistem sıcak su üretmek üzerine kuruludur. Üretilen sıcak su borular ve kalorifer petekleri aracılığıyla ev içerisinde dolaşır. Sistem için borular ve petekler gerekmesi dekoratif olarak hoş olmamaktadır. Isınmanın sağlanması için petek önünün boş bırakılmasının gerekmesi de bir diğer dezavantajdır. Bunun için yerden ısıtma sistemleri seçilerek hem daha iyi bir ısıtma hem de dekoratif olarak istenilen görüntü elde edilebilir.

Yukarıda bahsedilen sistemlere ek olarak bir de güneş enerjisi sistemleri tercih edilebilir. Ekonomik bir ısıtma yöntemi olarak bilinen bu sistem sayesinde hem evi hem de suyunuzu ısıtmak mümkün olur. Sistemde kullanılacak boruları yerden ya da duvarlardan geçirebilirsiniz. Bu sayede iyi bir ısınma sağlarken  aynı zamanda dekorasyondan da ödün vermeye gerek kalmaz. Sistemin dezavantajı ise güneş ışınlarının az olduğu günlerde çalıştırmanın zor olmasıdır.

Evinize en uygun sistemi seçerek kurulum yaptırmanız için Fortes Mühendislik yanınızda! Deneyimli ve dinamik ekibiyle hizmet veren firma sayesinde tasarruf oranı yüksek bir sisteme sahip olabilirsiniz.  Alternatif ısıtma sistemleri hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.