Bina Isı Yalıtımı Nedir?

Bina ısı yalıtımı, sıcak ya da soğuk havanın binanın içerisine girişini ve çıkışını önlemek amacıyla yapılan işlemlere denir. Kışın ısınmak, yazın ise serinlemek amacıyla harcanan enerji azaltılarak yaşam alanının konforu arttırılır.

İç ve dış mekân arasında sıcaklık farkının olması, ısının sıcaklığın yüksek olduğu alandan düşük olduğu alana geçmesine neden olur. Geçiş sırasında alanlar arasında bulunan malzemelerin ısı iletkenlik katsayısı ve kalınlığına göre bir direnç kuvveti oluşur. Isı yalıtımı olarak da bilinen bu direnç ne kadar küçükse malzemenin yalıtımı o kadar iyi olacaktır. Ancak burada belirleyici faktör malzemenin kalınlığıdır. Malzeme ideal kalınlıkta değilse yalıtımdan istenen verim alınmayacaktır.

Bina Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Bina ısı yalıtım uygulaması iç ve dış duvarlara, toprak temaslı mahallere, katları ayıran döşemelere, tesisat boruları ve havalandırma kanallarına, garaj, depo gibi ısıtılmayan yerlere bakan duvarlara yapılır. Amaç ısı geçişini azaltarak ortamın ısısını korumaktır. Yalıtımın özellikle kış aylarında ısınma sırasında etkisi daha fazla hissedilir.

Yalıtım uygulaması ısı geçirmeyen malzeme kullanılarak yapılır. Pencere kısımlarında ise özel kaplamaya sahip yalıtım cam ünitesi ve doğrama tercih edilir. Binanın içinden ya da dışından uygulama yapılabilir. En büyük artısı tesisatların yalıtılmasının mümkün olmasıdır. Isı yalıtım uygulaması sırasında camyünü, taşyünü, melamin köpüğü, expande polistren, polüretan köpük ve mantar levhalardır. Seçilecek malzeme doğal içeriklerden oluşmalı ve insan sağlığına zarar vermemelidir. Bunun yanı sıra su emmemeli ve yangına karşı dayanıklı olmalıdır. Binada sağlıklı bir iç ortam oluşturabilmek adına nefes alan yapı malzemeleri tercih edilmelidir. 

Binalarda Isı Yalıtımının Önemi

  • Binalarda ısı yalıtımı yapılması gaz, kurum ve toz emisyonunu azaltmayı sağlar. Uygulama sayesinde yakıt tüketimi azalacağından çevreye yayılacak atık gazlar da azalacaktır. Bu sayede çevre kirliliğini önlemek de mümkün olur.
  • Isı yalıtımı sayesinde ortamın ısısı ve nemin ideal değerlerde olacaktır. Bu da sağlıklı, rahat ve konforlu bir yaşam alanı oluşturur. Mekânlarda oluşan rutubet, küf ve çatlak gibi istenmeyen faktörler yalıtım uygulanarak giderilebilir.
  • Isı yalıtımının önemi ısınma ya da serinleme amacıyla yapılan harcamalardan %30 ila %60 arasında tasarruf edilmesini sağlar. Ne kadar tasarruf edilebileceği yalıtım amacıyla kullanılan malzemeye ve kalınlığa bağlı olarak değişir.


Bina Isı Yalıtımı Fiyatları

Bina ısı yalıtımı fiyatları binanın büyüklüğüne ve kullanılacak malzemelere bağlı olarak hesaplanacaktır. Yalıtım malzemesinin kalitesi fiyatın artmasına neden olsa da uygulamadan alınacak verimi arttıracaktır. Uygulama için yapacağınız masraf, enerjiden tasarruf edeceğiniz için 2 ila 5 yıl içerisinde kendini geri ödeyecektir. Isı geçişinin en iyi şekilde engellenebilmesi için uygulamanın konunun uzmanı kişiler tarafından yapılması gerekir.

 Fortes Mühendislik olarak standart ve yönetmeliklere uygun olarak ısı yalıtım uygulaması yapıyoruz. Evleriniz ve işyerleriniz için en iyi kaplama malzemesinin seçilmesi için hemen bize danışabilirsiniz. Alanında deneyimli ekibimiz sayesinde size özel bir plan oluşturabiliriz. Bina ısı yalıtım uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.