Doğalgaz; konutların ısıtma sistemlerinde, sıcak su temininde ve fırınlarda kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra enstrümanlarda ve soğutma sistemlerinde de kullanımı yapılmaktadır.

  • Isıtma amaçlı kullanım
  • Bölgesel ısıma
  • Merkezi ısıtma
  • Bireysel ısıtma

Bölgesel ısıtma; büyük siteler de  toplu konutlarda veya şehrin herhangi bir bölümünü tek ısıtma merkezinden ısıtılması gibi uygulamalara denir.

Merkezi  Sistem; bölgesel sisteme göre daha küçük ölçekte veya birkaç bloğun ısıtılması için kurulan sistemlerdir. Cihaz olarak genelde yer veya duvar tipi kazan kullanılır.

Bireysel  Isıtması; konutun veya bir işyerinin bağımsız bir cihazla ısıtılmasıdır. Cihaz olarak kombi veya doğalgaz sobası kullanılabilir. Küçük ticari işletmeler için radyant gibi cihazlar da kullanılabilir. Isıtma amaçlı kullanımın yanında mutfak için de doğalgaz kullanılır.

Mutfak amaçlı kullanımlarda tüpgaz veya havagazı kullanılır. Bu iki yakıtında kullanım için depolanması gerekmektedir ve bu bir risk taşımaktadır. Ayrıca belirli zaman periyotlarında değişmesi gereken sistemlerdir. Mutfak amaçlı  doğalgaz kullanımda yapılan tesisatlar sayesinde doğalgaz her an kullanıma hazır bekler ve depolamaya gerek kalmaz ayrıca diğer yakıt türlerine göre daha hesaplıdır.

Sıcak Su Amaçlı Kullanım

İhtiyaç duyulan sıcak su ihtiyacı hem merkezi hem de bireysel kullanım sistemleri ile sağlanabilir. Merkezi sistemlerde kazanlarla beraber kullanılacak boylerler sayesinde sıcak su ihtiyacı karşılanabilir. Bireysel sistemler de kullanılacak kombiler ani su ihtiyacını karşılayabilir. Ayrıca sadece sıcak su üreten cihazlarda mevcuttur.

Endüstriyel Amaçlı Kullanım

Fabrikalar ve yüksek tüketime sahip yapılarda talep edilen doğalgaz sadece ısıtma ve sıcak su için değil üretim amaçlı da kullanılabilir. Ayrıca bazı ürünlerin hammaddesi olarak da doğalgaz kullanılabilir. Enerji gücü olarak buhar kazanlarında, kurutma fırınlarında, cam-metal işlemelerinde kullanılırken sentetik lastik deterjan boya  antifriz gibi maddelerde hammadde olarak kullanılır.

Elektrik Üretimde Kullanım

Dünyada bilhassa 80’li yıllarda elektrik endüstrisinde başlamış olan deregülasyon hareketine takiben, doğalgazın çevre dostu ve verimli bir yakıt olmasının da etkisiyle doğalgazla elektrik üreten santrallerin sayısı artmaya başlamıştır. Doğalgaz ile ik yoldan elektrik üretilebilir. İlk yol doğalgazın yakılmasıyla oluşan ısı ile buhar üretilir ve bu buhar türbinler döndürür diğer yol ise doğalgazın direk gaz türbinleri içinde yakılmasıyla imal edilir.