Klima Sağlığa Zararlı Mıdır?

Küresel ısınmanın artmasıyla birlikte yaz aylarında mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklar yaşanır. Bu durum sıcak iklim bölgelerinde yaşayanların ev ve işyerlerinde klima kullanımını zorunlu kılar. Daha çok yaz aylarının nemli havasından ve sıcağından etkilenmemek için kullanılan klimalar, kış aylarında ısınmayı da sağlar.

Yapılan araştırmalar insanlar için ideal çalışma ortamı sıcaklığının 25 olduğunu ortaya koymuştur. Bu sıcaklığın üzerindeki her 1 derecelik artışta kişilerin çalışma performansı %2 azalmaktadır. Klima sayesinde ortamın nemini ideal oranda tutmak ve ortamı belirli bir sıcaklık seviyesine sabitlemek mümkün olur. Bu sayede yaşam kalitesi ve çalışma performansında artış yakalanır.

Inverter Klima Nedir? Klima Nasıl Çalışır? 

Klimalar soğuk ortamı ısıtan, sıcak ortamı ise soğutan cihazlar olarak bilinir. Cihaz içerisinde bulunan kompresör, kondansatör ve buharlaştırıcı ile çalışır. Klimalar soğutmayı içlerinde yer alan kimyasal madde aracılığıyla ortamdan ısı çekerek yaparlar. Bu sayede ortamdaki nem alınır ve temiz hava dışarı verilir.

Inverter kelimesi dönüştürme demektir. Klima için kullanıldığındaysa kompresörlerde güç kaynağı frekansının ayarlanmasına bağlı olarak soğutma ve ısıtma kapasitelerinin değişebildiği anlamına gelir. Klimada inverter olması kompresör hızının ayarlanarak soğutucu gaz akışının kontrol edilmesini sağlar. Bu sayede elektrik tüketiminden tasarruf edilir.

“Klima sağlığa zararlı mıdır?” sorusunun cevabı pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Klimanın yararlı etkileri doğru kullanımda görülecektir. Belirli noktalara dikkat edilmeden kullanıldığında ise insan sağlığına zararlı olacaktır.

Klimanın Yanlış Kullanımı ve Sağlığa Zararları

Doğrudan klimadan yayılan soğuk havaya uzun süre maruz kalınması yanlış kullanıma iyi bir örnektir. Böyle bir davranış sergileyen kişi vücudunun belirli yerlerinin tutulduğunu görecek ya da yaz ayında bile olsa nezleye yakalanacaktır.

Klimada yer alan filtreleme sistemi toz, polen, küf, mantar, sigara dumanı ve diğer kötü kokuları havadan ayrıştıracaktır. Toplanan bu bileşenlerin tekrar odaya yayılmaması için filtre temizliğine özen göstermek gerekir. Bunun yanı sıra cihazın periyodik sezon bakımları da yapılmalıdır. Bu bakımlar sayesinde daha büyük arızaların önüne geçmek mümkün olur.

 Klimayla ilgili kullanıcıların en sevmediği detay temizliktir. Ancak temizlik yapılmadığında mikropların ve mantarların havaya karışması olasıdır. Bu durum hastalıklara davetiye çıkaracaktır. Bu nedenle cihazı düzenli aralıklarla temizleyerek sağlıklı bir şekilde kullanmanızı tavsiye ederiz. Ani ısı ve nem değişimleri solunum sistemi üzerinde etkilidir. Cilt ve göz gibi vücudun hassas noktaları klima etkisiyle kuruyabilir.


Klima Nasıl Kullanılmalıdır?

Fortes Mühendislik’ten satın aldığınız klimayı en doğru şekilde kullanmak için klima alanında deneyimli çalışanımızdan bilgi alabilirsiniz. Aşağıda sıraladığımız maddelere dikkat ederek cihazı kullanırken sağlığınızı koruyabilirsiniz.

  • Klimanın üflediği havaya ne kadar uzak olunursa o kadar iyidir. Bunun için klimayı insanların doğrudan maruz kalmayacağı bir yere yerleştirmek gerekir. Çalışma alanına en uzak duvarın en üst kısmı montaj için iyi bir yerdir.
  • Ani sıcaklık değişiminin olumsuz etkilerinden korunmak için kontrollü bir şekilde soğutma yapılmalıdır. Ortam 21-25 derece arasındaki sıcaklıklara ayarlanabilir. Nem oranı ise %60 ila %70 arasında olmalıdır.
  • Klima çalışırken hava üflendiği için ortamda nargile ya da sigara içiliyorsa tüm odaya yayılacaktır. Bu nedenle klimalı ortamlarda insan sağlığına zararlı tütün ürünleri tüketilmemelidir.
  • Klimanın uzun süre çalışması ortamdaki havanın kurumasına neden olabilir. Bundan dolayı cihaz çalışırken belirli aralıklarla pencereleri açarak ortamı havalandırabilirsiniz.
  • Periyodik bakım ve filtre temizliğinin öneminden yukarıda bahsettiğimiz için tekrar değinmeye gerek görmedik. Ancak bu noktaya dikkat etmenizi tekrar hatırlatmak isteriz.
  • Uyurken klimayı açık bırakmanız hasta olmanıza neden olabilir. Gece uyurken cihazı kapamanızı ve klima önünde uyumamanızı tavsiye ederiz.

Fortes Mühendislik olarak kullanım amacınız ve mekânınızın büyüklüğüne en uygun klimayı seçmenizi sağlıyoruz. Klima modellerimizi incelemek ve detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.