Kombi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kombi, alanların ısınma ve sıcak su ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla üretilen cihazlara denir. Alınan bir kombi uzun yıllar boyunca kullanıldığı için satın alma aşamasında bir takım noktalara dikkat etmek gerekir.

Hangi Tip Kombi Seçilmelidir?

Günümüze yaygın olarak kullanılan kombi modeli yoğuşmalı olandır. Turbo eşanjör sistemi ile çalışan bu kombi, atık gaz sıcaklığını düşüren bir teknolojiye sahiptir. Yanma sonucunda ortaya çıkan su buharı tekrar enerji sistemine kazandırılır. Sistemin mantığını kısaca tanımlamak gerekirse oluşan atık gaz sıvı hale dönüştürülerek çıkan ısı ortamın sıcaklığını arttırmak için kullanılır. Diğer kombilere göre daha verimli olan bu tip kombiler eviniz ve işyerleriniz için iyi bir seçim olacaktır. Daha az enerjiyle daha iyi ısınma sağlayacağı için maliyet olarak da idealdir.

Radyatör Sayısına Göre Kw Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kombi seçiminde kullanılacağı yerin tipi, metrekaresi, binanın hangi cepheye baktığı, kaçıncı katta olduğu gibi noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bunlara ek olarak bir de ısıtma işlemini gerçekleştiren radyatörlerin seçimi de ısınmada etkili oluyor. Seçilen kombi ve radyatörün birbirine uyması sistemin daha iyi çalışmasını sağlar. Radyatör uzunluğu 5-9 metre arasındaysa kombi gücünün 24 kW, 9-13 metre arasındaysa 31 kW, 13 metre ve üzerindeyse 35 kW olması tavsiye edilir. Odaların her birine yerleştirilen radyatörlerin uzunluğu arttırıldıkça sistemden alınan verimin oranı da yükselmektedir.

Kullanılması 29 Martta durdurulan konvansiyonel özelliğe sahip kombilerin kullanılması ileride tamamen durdurulacaktır. Yoğuşmalı kombiler 30-40 derece arasındaki sıcaklıklarda çalışabilecek şekilde yapılır. Standart kombiler 20-24-28 kW civarında kapasiteye sahiptir. Yapının ısı kayıp oranı az olduğu halde kombinin gücü büyükse kombi gereğinden fazla enerji tüketecektir. Bu durumda yakıt tüketimi artacağından fatura yükselecektir. Eğer evinizde birkaç tane banyo mevcutsa ve aynı anda kullanılacaksa yüksek kapasiteli bir kombi seçmelisiniz.  Hangi kombiyi seçeceğiniz konusunda kararsız kalıyorsanız daha iyi bir seçim yapmak için satış görevlilerimizden bilgi alabilirsiniz.

Kombi Boyutu Ne Olmalıdır?

Satın almak istediğiniz kombinin kurulumunun yapılacağı yerin belirlenmesi konusunda titiz olmanız gerekir. Güvenli kullanım ve yaşam alanınızın kısıtlanmaması için kombinin yerleştirileceği alanın en az 13 mhacme sahip olması gerekir. Bunun yanı sıra dış ortama açılan 75 cm2’lik havalandırma menfezi olmalıdır. Bu menfezlerin kullanım amacı gaz kaçağı gibi bir durum olduğunda ortamın güvenli olmasını sağlamaktır. Bu nedenle duvar ya da pencere üzerlerine uygulanarak sürekli açık bırakılması istenmektedir. İdeal boyuta sahip cihazı seçmeniz kullanım verimliliğinizi arttıracaktır.

Kombi Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kombilerin çalışması sırasında 36 ila 60 dB arasında bir ses meydana gelir. Yüksek ses rahatsızlık vereceği için kombi seçerken desibel miktarına dikkat etmenizi öneririz. 30 dB fısıltı gibi, 40-60 dB arası ise konuşma sesi olarak işitilir. 80-90 dB arası bağırma sesine eşitken, 120-140 dB ise uçak kalkışı sesine eş değerdir. Seçeceğiniz kombi 60 dB altında olursa sessiz bir şekilde çalışacaktır. Satın aldığınız kombi çalışırken beklenenden yüksek ses çıkıyorsa vakit kaybetmeden yetkili servisi çağırmanızı tavsiye ederiz. Bu aşamada kombiyi kendi başınıza tamir etmeye çalışmamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Kombi seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de kombinin CE, TSE ve ISO 9002 sertifikalarına sahip olup olmadığıdır. Formec Mekanik olarak uluslararası kalite belgelerine sahip, uzun yıllar güvenle kullanacağınız kombi modelleri satışı yapıyoruz.


Hangi Kombi Modelini Tercih Etmeliyim?

Kombi seçimi konusunda yoğuşmalı olan modelleri seçmeniz gerektiğini öğrendiniz. Ancak marka olarak hangisini tercih edeceğinizi bilmiyor olabilirsiniz. Bu konuda öne çıkan markalardan biri de Bosh’tur. Enerji verimliliğinde A sınıfında yer alan Bosh Condens 2200i W, 45 dB altındaki ses gücü seviyesiyle en sessiz kombi ünvanına sahiptir. Bu özelliği kullanıcılardan tam not alan ürün, şık ve ergonomik bir tasarıma sahiptir.  20-24 W kapasiteli ürünlerden birini alarak yeni nesil kullanıcı dostu bir arayüze sahip olmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlayacak bu ürünle her daim sıcak su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.


Ev ve işyerleriniz için satın alabileceğiniz kombilerden bir tanesi de Alarko markasının Saradens Super Plus (SSP) 20 çift yoğuşmalı kombisidir. Premium özellikler sağlayan bu kombi modeli yoğuşma suyuna karşı yüksek dayanım özelliğine sahip paslanmaz çelik bir eşanjörle karşımıza çıkmaktadır. 22 ila 38 kW arasında ısıtma kapasitesine sahiptir. Ürünün fiyatı seçeceğiniz kapasite miktarına göre değişkenlik gösterecektir. Yüksek verim, düşük emisyon oranına sahip bu ürün geniş bir ısıtma aralığında daha az dur-kalk yaparak yakıttan tasarruf edebilirsiniz. Yoğuşma teknolojisi sayesinde daha az fatura ödersiniz.  Kullanım sırasında Eco moduna getirerek ısıtma ve kullanım suyunda pratik ayarlama yapabilirsiniz.

Tavsiye ettiğimiz bir başka kombi modeli de Warmhaus markasının Ewa 24 modelidir. Korozyona dayanıklı pirinç hidrolik ile sorunsuz kullanım sağlayan kombi, yıllık 26 kw elektrik tüketimine sahiptir. A sınıfı sıcak su verimliliğine sahip cihaz elektronik gaz adaptif özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde gaz kalitesini anlık olarak tespit eder ve sabit kalitede yanma sağlar. Gazın tüm enerjisini kullandığı için tasarruf etmeye yardımcı olur. Adeta fatura dostu olan cihaz 56 dB’lik sessiz çalışma aralığına sahiptir. Çevreci bir model olarak karşımıza çıkan bu kombi, çift muslukta sürekli hazır sıcak su konforu yaşamanıza yardımcı olur.

Kombi Garanti Süresi Ne Zaman Başlar?

Satın aldığınız kombinin garanti süresi cihaz değişim formu varlığında başlar. Kombinin montajı yapılıp, görevli tarafından ilk çalıştırılması yapıldığında garantisi de başlamış sayılacaktır. Garanti süresi devam ettiği sürece sözleşmede belirtilen durumlar meydana geldiğinde arıza tespiti ve onarım yaptırabilirsiniz.